Dobry notariusz – czyli jaki?

kancelaria natarialna

Proces wyboru dobrego notariusza można przyrównać do poszukiwań sprawdzonego lekarza. Kiedy już znajdziemy, warto się go trzymać. Korzystanie z usług jednej kancelarii notarialnej sprawdzi się głównie w sytuacji, kiedy prowadzimy własną firmę. Wówczas możemy stać się częstym gościem u notariusza, wybierzmy więc osobę, która budzi nasze zaufanie i może pochwalić się szerokimi kompetencjami. Na co jednak zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego specjalisty? O tym w dzisiejszym artykule.

Poszukiwanie dobrej kancelarii notarialnej może zająć nieco czasu. Z notariuszem jest bowiem tak samo jak z każdym innym zawodem, wśród jego przedstawicieli zawsze znajdą się zarówno wykwalifikowani specjaliści podchodzący z pasją od każdego przypadku, jak i osoby nieuczciwe i nierzetelne, z którymi współpraca może nam przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego tak ważne jest, by nie wybierać pierwszego lepszego notariusza, zdając się na ślepy los, tylko przeprowadzić odpowiedni research, wybierając osobę, która wyda nam się najbardziej wiarygodna.

Wybierz profil kancelarii notarialnej

Zanim udamy się do notariusza, warto sprawdzić, jaki profil posiada dana kancelaria notarialna. Co prawda każdy notariusz jest w stanie zadbać o nasze sprawy, większość z nich jednak specjalizuje się w konkretnych kwestiach, takich jak spadki, intercyzy małżeńskie, prowadzenie spraw firmowych itp.

W zależności od tego, co chcemy załatwić, wybierzmy notariusza, który specjalizuje się w naszej dziedzinie. To daje większą gwarancję, że wszystko zostanie załatwione sprawnie i profesjonalnie.

Zrób research

Jednak wybór specjalizacji danej kancelarii notarialnej to dopiero początek. Zanim udamy się na spotkanie, warto zasięgnąć opinii innych osób, które korzystały z usług danego notariusza. Jeśli nikt w Twoim otoczeniu tego nie robił, możesz sprawdzić daną kancelarię w Internecie. Wiele osób na forach internetowych poleca lub odradza współpracę z daną kancelarią, opisując swoje własne doświadczenia. Na ich podstawie lepiej będziesz w stanie ocenić, czy masz do czynienia ze specjalistą czy naciągaczem.

Bezpośredni kontakt

Nic tak nie pozwala wyrobić sobie opinii na czyjś temat, jak bezpośredni kontakt. Oczywiście nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy dana osoba jest dobrym notariuszem na podstawie jednego spotkania, ale warto wziąć w tej sytuacji po uwagę tzw. pierwsze wrażenie. Ono jest nam w stanie powiedzieć czasem więcej, niż się spodziewamy. Zazwyczaj po prostu czujemy, z kim współpraca będzie nam się układać, a od kogo lepiej trzymać się z daleka. W przypadku wyboru notariusza, dobrze jest więc posłuchać tych wewnętrznych podszeptów.

Dobry notariusz – czym się charakteryzuje?

Dobry specjalista w swojej dziedzinie, powinien odznaczać się nie tylko niezbędną wiedzą i doświadczeniem, ale także pewnymi kompetencjami miękkimi, od których zależy jakość współpracy. W końcu notariusz to osoba pracująca z ludźmi, musi więc umieć się z nimi odpowiednio obchodzić, a także stworzyć niezbędną do załatwiania poufnych spraw aurę zaufania. Ostatecznie przecież powierzamy mu bardzo ważne dla nas kwestie.

Do najważniejszych cech dobrego notariusza należą zatem efektywność. Powinien być on osobą działającą szybko i sprawnie, która zna zakres swoich kompetencji, a powierzone mu działania przeprowadza możliwie najkorzystniej dla swojego klienta bez zbędnego angażowania go w prawnicze niuanse.

Notariusz powinien być także pomocny. Chętnie odpowiadać na pytania klienta i udzielać wyczerpujących odpowiedzi, rozwiewając wszelkie wątpliwości.

Ważną cechą jest także bezstronność. Dobry notariusz zachowuje neutralność w kontakcie z każdą ze stron i nie spoufala się z żadną z nich.

Dużym atutem doświadczonego specjalisty jest też umiejętność nawiązania kontaktu z klientem i zadbanie o odpowiednią atmosferę podczas spotkania. Klient może bowiem po raz pierwszy w życiu korzystać z usług kancelarii notarialnej, co może być dla niektórych onieśmielające. Zadaniem dobrego notariusza jest wprowadzić klienta w przebieg spotkania oraz dostarczyć mu wszelkich niezbędnych informacji.

I na koniec, dobry notariusz jest po prostu profesjonalny. To można zauważyć już od pierwszych minut pierwszej wizyty. Jasno określa warunki współpracy, odpowiada na pytania, wyjaśnia nieścisłości, dostarcza niezbędnych informacji, informuje o warunkach finansowych usługi. Współpraca z nim pozostaje jasna i klarowna na każdym etapie. Przy tym jest do tego po prostu ludzki i podchodzi do każdego klienta z empatią i zrozumieniem, co pozwala mu zaufać.