W przypadku rozstania rodziców konieczne jest ustalenie zasad, według których będzie przebiegała opieka nad małoletnimi dziećmi oraz w jaki sposób będą się rozkładać koszty ich utrzymania.
Podstawowe informacje dotyczące alimentów
Obowiązek alimentacyjny regulowany jest na podstawie przepisów zawartych w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Jego przedmiotem są środki utrzymania, a także ewentualnie środki wychowania osoby uprawnionej. Powinny one pokrywać podstawowe potrzeby dziecka takie jak wyżywienie, odzież, mieszkanie i leczenie, ale nie obejmować dóbr luksusowych czy wyjazdów. Drugi rodzic podlega obowiązkowi alimentacyjnemu w inny sposób — musi zadbać o osobistą opiekę nad dzieckiem.
Co ważne alimenty mają służyć bieżącemu zaspokojeniu potrzeb dziecka. Ich celem jest umożliwienie mu usamodzielnienia się, a więc nie powinny pokrywać wydatków z zakresu potrzeb luksusowych. Opłacanie realizacji zainteresowań czy podróży zagranicznych nie stanowi obowiązku rodziców. O nałożeniu alimentów decyduje stosunek pokrewieństwa
Oboje rodzice są odpowiedzialni za dziecko, chyba że samo posiada majątek wystarczający do utrzymania się. Bez znaczenia z punktu widzenia obowiązku alimentacyjnego są zasady, jakie panują w małżeństwie rodziców, to czy któreś z nich ponosi winę za rozpad małżeństwa oraz stopień wykształcenia dziecka.
Wysokość alimentów ustala się z uwzględnieniem dwóch kryteriów. W pierwszej kolejności ustala się, jakie są usprawiedliwione potrzeby uprawnionego. Bierze się tutaj pod uwagę na przykład stan zdrowia dziecka i wysokość kosztów ewentualnego leczenia niezbędnego do jego podstawowego funkcjonowania. Drugim kryterium są dochody zobowiązanego pochodzące z różnych źródeł. Przyjmuje się zasadę, że dziecko nie powinno żyć ani na wyższym, ani na niższym poziomie niż rodzic.
Kiedy się zdecydować na ugodę alimentacyjną u notariusza?
Dochodzenie alimentów na drodze sądowej jest częstsze i bardziej rozpowszechnione, ale na mocy Uchwały Sądu Najwyższego można również ustalić zasady ich przyznawania u notariusza. To mniej stresujące rozwiązanie, które pozwala oszczędzić sporo czasu.
Jeśli rodzice dziecka osiągnęli między sobą porozumienie dotyczące zasad przyznawania alimentów, mogą swobodnie skorzystać z tej opcji. Niezbędne jest w tym przypadku wcześniejsze ustalenie wysokości świadczeń, oraz terminu i formy, w jakiej będą przekazywane. Spotkanie u notariusza rodzica zobowiązanego i tego działającego w imieniu małoletnich dzieci służy już przede wszystkim uprawomocnieniu ustaleń. Sporządza się akt notarialny, którego ważność jest identyczna z postanowieniem sądu.
Jest jeszcze coś, z czym wiążą się alimenty u notariusza — koszt. Cena, jaką się płaci za uprawomocnienie decyzji, jest regulowana przez Ministra Sprawiedliwości i może się nieznacznie różnić w poszczególnych kancelariach. Zadzwoń i zapytaj — kancelaria Warszawa Wola wyjaśni wszystkie nurtujące Cię zagadnienia.