Podczas dokonywania transakcji różnego typu konieczna bywa obecność notariusza. Jedną z takich sytuacji jest sprzedaż nieruchomości. W tym przypadku opłata za wykonaną usługę jest zmienna i zależy od kilku czynników. Z jakimi kosztami należy liczyć się w 2024 roku i kto opłaca notariusza podczas zbycia nieruchomości?
Co składa się na koszt usługi notariusza przy sprzedaży nieruchomości?
Notariusz to funkcjonariusz publiczny, którego zadaniem jest zadbanie o przebieg transakcji zgodnie z prawem i zadbaniem o interesy obu stron. To osoba, która podczas sprzedaży nieruchomości zachowuje bezstronność, a także wyjaśnia ewentualne niezrozumiałe zapisy w stosownej, sporządzonej umowie pomiędzy sprzedającym a kupującym.
Notariusz poza przygotowaniem właściwego aktu notarialnego pobiera również opłatę sądową związaną z wnioskiem o wpis do księgi wieczystej i podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC. Opłata pobierana jest również za wypisy z aktu notarialnego.
W ramach dokonania sprzedaży nieruchomości notariusz otrzymuje też wynagrodzenie w postaci taksy notarialnej, której wysokość ściśle zależy od ceny przedmiotu umowy. Im nieruchomość jest droższa, tym taksa jest wyższa. Choć kwota ta może różnić się w zależności od kancelarii, maksymalna wartość taksy nie może przekraczać kwoty ustalonej w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dn. 28 czerwca 2004 roku. W porównaniu do 2023 roku wysokość taksy notarialnej nie uległa zmianie.
Kto płaci za notariusza – sprzedający czy kupujący nieruchomość?
Zwyczajowo przyjęte jest, że koszty związane z podpisaniem aktu notarialnego i sprzedażą nieruchomości pokrywa osoba kupująca. Równie dobrze jednak możliwe jest opłacenie wynagrodzenia notariusza przez osobę dokonującą sprzedaży nieruchomości lub zrealizowanie płatności po połowie przez obie strony. Aspekt ten ściśle zależy od umowy pomiędzy sprzedającym a kupującym.
Kwestia płatności nie jest ściśle odnotowana w przepisach prawnych i nie stanowi żadnego wymogu formalnego. W ustawie Prawo o notariacie z dn. 14 lutego 1991 roku widnieje jedynie zapis, że strony czynności prawnej (gdzie w przypadku sprzedaży nieruchomości mowa o sprzedającym i kupującym) odpowiadają za wynagrodzenie notariusza w sposób solidarny.
Dlaczego wybór notariusza nie powinien być przypadkowy?
Przy sprzedaży nieruchomości warto wybrać notariusza, który nie tylko wykona stosowny akt notarialny związany ze sfinalizowaniem całej transakcji, ale też dokładnie omówi poszczególne punkty i zapisy dokumentu oraz doradzi możliwie najkorzystniejsze rozwiązania prawne dla obu stron.
Takie wsparcie to nie tylko znaczne ułatwienie w całej procedurze zbycia i zarazem nabycia nieruchomości, ale też nieocenione wsparcie podczas dokonywania niekiedy największej operacji finansowej w życiu, co wiąże się z ogromnym stresem. Profesjonalne doradztwo i kompleksową obsługę w zakresie notarialnym sprzedaży i nabywania nieruchomości oferuje Kancelaria Notarialna Anety Sitnickiej. To doświadczenie, profesjonalizm i dbałość o najmniejsze szczegóły.