Sprzedaż działki – jakie dokumenty będą potrzebne?

Z zamiarem sprzedaży działki nosi się wielu z nas. Choć transakcja ta wiąże się z pokaźnym zyskiem, duża liczba osób długo zwleka z rozpoczęciem tej procedury. Taki stan rzeczy jest spowodowany przede wszystkim z brakiem informacji dotyczących podejmowania tego typu kroków prawnych. Problemem może okazać się również zebranie wszystkich dokumentów potrzebnych do sprzedaży działki oraz znalezienie zaufanego notariusza. Aby ułatwić naszym potencjalnym klientom to zadanie, stworzyliśmy niniejszy przewodnik, w którym wyjaśniamy, jak przygotować się do wizyty w kancelarii notarialnej i jakie dokumenty ze sobą zabrać.

Zanim ustalimy termin wizyty w kancelarii notarialnej w Warszawie

Musimy pamiętać, że do kancelarii nie możemy tak po prostu wejść z ulicy. Dużo lepszym rozwiązaniem dla obu stron będzie zarezerwowanie dogodnego terminu przez telefon. Notariusz na Woli w Warszawie podczas sporządzania aktu sprzedaży na pewno poprosi nas o okazanie ważnego dokumentu tożsamości. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji nie wystarczy przedstawienie prawa jazdy. Zamiast niego musimy ze sobą zabrać dowód osobisty lub paszport. Zawczasu przygotujmy również listę ewentualnych pytań, które będziemy chcieli zadać notariuszowi w trakcie spotkania. Jeżeli chodzi natomiast o kwestię kluczową, czyli dokumenty potrzebne do sprzedaży działki, ich lista będzie się różnić w zależności od jej typu. Wyróżniamy działkę niezabudowaną oraz zabudowaną. W przypadku obecności budynków na jej terenie niezbędne będzie zebranie nieco szerszej dokumentacji. Zacznijmy jednak od omówienia kwestii, która wydaje się nieco łatwiejsza, czyli działki niezabudowanej.

Podstawowe dokumenty potrzebne do sprzedaży działki budowlanej niezabudowanej

Najważniejszym dokumentem, bez którego nie możemy wszcząć procedury sprzedaży, jest oczywiście odpis księgi wieczystej. Kolejny z dokumentów potrzebnych do aktu notarialnego to potwierdzenie, że rzeczywiście posiadamy daną działkę. Może za nie posłużyć na przykład umowa jej sprzedaży lub prawomocne postanowienie sądu. Do teczki, którą zabierzemy ze sobą do notariusza, powinniśmy włożyć również podpisane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego zaświadczenie informujące, że dotyczące działki podatki zostały uregulowane. Nie możemy zapomnieć ponadto o wypisie z rejestru gruntów. Następną pozycję na liście dokumentów potrzebnych do sprzedaży działki budowlanej zajmuje zaświadczenie o jej przeznaczeniu w miejscowym planie przestrzennego zagospodarowania, pod warunkiem, że została w nim ujęta.

Dokumentem, którego absolutnie nie możemy pominąć, jest też oficjalna decyzja o pozwoleniu na budowę na obszarze działki, która jest przedmiotem sprzedaży, jeśli tylko została ona sporządzona. Przed wizytą u notariusza będziemy musieli odwiedzić lokalne starostwo oraz urząd gminy w jeszcze jednej sprawie. Obie te instytucje wydadzą nam ważne dokumenty potrzebne do aktu notarialnego. Starosta poświadczy bowiem, że działka nie została objęta planem urządzenia lasu, a gmina – że nie jest ona położona na obszarze, którego dotyczy uchwała o rewitalizacji.

Gdy przejdziemy przez, momentami niezwykle wyboistą, drogę kompletowania całej dokumentacji, możemy nareszcie ustalić konkretny termin spotkania w kancelarii notarialnej. Podczas sporządzania aktu sprzedaży działki, notariusz na Woli w Warszawie będzie chciał usłyszeć od nas również deklarację co do ostatecznej ceny, za którą chcemy sprzedać dany teren oraz numeru konta, na który kupujący ma przelać zapłatę. Zostaniemy poproszeni także o podanie dziennej daty przekazania działki nowemu właścicielowi.

Najważniejsze dokumenty potrzebne do sprzedaży działki zabudowanej

Przejdźmy do omówienia przypadku, gdy na terenie, będącym przedmiotem planowanej transakcji, stoją różnego rodzaju budynki mieszkalne. Postępowanie notarialne jest wówczas nieco odmienne. Lista dokumentów potrzebnych do sprzedaży działki zabudowanej jest co prawda zbliżona do tej, odnoszącej się do działki niezabudowanej, pojawiają się jednak na niej dodatkowe punkty.

Po pierwsze, będziemy potrzebować zaświadczenia stwierdzającego, że w budynku, który znajduje się na terenie naszej działki, nie są zameldowane żadne osoby na pobyt stały ani tymczasowy. Taki dokument wyda nam lokalny urząd miasta lub gminy. Jeżeli jednak pod danym adresem ktoś jest zameldowany, na zaświadczeniu muszą się znaleźć dane tych osób.

Po drugie, kolejnym z dokumentów potrzebnych do sprzedaży działki budowlanej jest świadectwo charakterystyki energetycznej. Jest to oficjalny dokument, w skrócie nazywany certyfikatem energetycznym, którego celem jest określenie zapotrzebowania danego budynku mieszkalnego na energię nieodnawialną w skali roku. Chodzi tu o energię, która zużywana jest podczas procesu ogrzewania, uzyskiwania ciepłej wody czy wentylacji budynku.

Jeżeli jesteśmy w posiadaniu każdego z wymienionych tu dokumentów potrzebnych do aktu notarialnego, dotyczącego sprzedaży działki budowlanej, wizyta w kancelarii notariusza powinna być dla nas jedynie formalnością. Warto zatem dobrze się do niej przygotować.

Scroll to Top