Oświadczenie o odrzuceniu bądź przyjęciu spadku. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

W Raporcie Krajowej Rady Notarialnej: Sprawozdanie i ocena stanu notariatu za rok 2022, najliczniejszą grupę czynności wykonywanych, chociażby przez notariusz Warszawa Wola stanowiło sporządzenie 272 741 oświadczeń dotyczących przyjęcia lub odrzucenia spadku. W poniższym wpisie wyjaśniamy, czym jest takie oświadczenie i jak rejent może pomóc Ci w jego sporządzeniu.

Czym jest spadek?

Spadek to, mówiąc najprościej, majątek, który przechodzi na spadkobiercę po śmierci osoby zwaną spadkodawcą (testatorem). Momentem nabycia spadku jest moment zgonu spadkodawcy. Zgodnie z artykułem 1012 Kodeksu Cywilnego, spadkobierca ma trzy opcje co do spadku: 

  • może go przyjąć bez ograniczeń odpowiedzialności za długi (proste przyjęcie), 
  • może go przyjąć go z ograniczeniem odpowiedzialności za długi (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza),
  • może również całkowicie odrzucić spadek.

Przyjęcie zwane prosty oznacza, że spadkobierca będzie odpowiedzialny za wszystkie zobowiązania zmarłego, niezależnie od ich wartości oraz spadku. Natomiast przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza pozwala ograniczyć odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkodawcy tylko do wartości pozostawionego majątku. Wartość spadku określana jest na podstawie spisu inwentarza lub wykazu inwentarza. Całkowite odrzucenie spadku jest formalnym działaniem, które polega na zrzeczeniu się prawa do dziedziczenia po zmarłej osobie. Oznacza to, że osoba, która dokonuje całkowitego odrzucenia spadku, nie tylko odmawia przyjęcia majątku po zmarłym, ale również rezygnuje z wszelkich zobowiązań i długów, które były związane z tym spadkiem.

Jak przyjąć bądź odrzucić spadek?

Spadkobierca ma możliwość złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w ciągu sześciu miesięcy od momentu, gdy dowiedział się o swoim tytule powołania, czyli z reguły od dnia, w którym uzyskał informację o zgonie krewnego, którego majątek dziedziczy. 

W związku z tym sześciomiesięczny termin obowiązuje każdego spadkobiercę indywidualnie i rozpoczyna się od momentu uzyskania wiadomości o śmierci zmarłego, natomiast dla dalszych krewnych od czasu, gdy dowiedzieli się o odrzuceniu spadku przez wcześniej uprawnionych do niego.

Jak powinno wyglądać przyjęcie bądź odrzucenie spadku?

Aby oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku było prawnie ważne, musi spełniać określone wymogi formalne. W dokumencie takim musisz zawrzeć między innymi takie informacje jak:

  1. Imiona i nazwisko spadkodawcy, a także data i miejsce jego zgonu,
  2. Ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego,
  3. Tytułu powołania do spadku,
  4. Treści, z której jednoznacznie wynika, jaką opcję wybrał spadkobierca,
  5. Informacji o testamentach spadkodawcy,

Błędy podczas tworzenia takiego dokumentu mogą utrudnić dochodzenie roszczeń. Sporządzenie oświadczenia woli można zlecić notariuszowi (na przykład notariusz Ogrodowa), który zawrze w nim wszelkie odpowiednie informacje, dbając o wymogi formalne.

Właściwe przygotowanie takiego dokumentu jest niezwykle istotne, gdyż wpływa na bezpieczeństwo prawne i uniknięcie późniejszych komplikacji. Koszty takiej usługi możesz sprawdzić, chociażby w narzędziu takim jak kalkulator opłaty notarialnej.

Rejent  to doświadczony profesjonalista, który z ogromnym zaangażowaniem pomoże Ci w sporządzeniu oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Współpracując z notariuszem, masz pewność, że twoje oświadczenie będzie prawidłowo sformułowane oraz zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. 

Scroll to Top