Klientom, którzy planują sprzedaż nieruchomości, Notariusz Wola Warszawa radzi, jakie dokumenty do sprzedaży działki przygotować. Listę potrzebnych dokumentów, które należy przedłożyć Notariuszowi do weryfikacji, znajdziesz w poniższym artykule.
Rejestr ksiąg wieczystych
Informacje na temat każdej nieruchomości – działki, domu, czy mieszkania można znaleźć w księdze wieczystej, prowadzonej przez sąd rejonowy, właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości. W sądzie można ustalić numer księgi wieczystej dla działki.
Dane dotyczące nieruchomości można także sprawdzić bez wychodzenia z domu. Wszystkie numery nieruchomości znajdują się w internetowym rejestrze ksiąg wieczystych. Wystarczy więc dostęp do sieci i kilka minut na zdobycie potrzebnych informacji o nieruchomości.
Warto wiedzieć, że brak księgi wieczystej dla danej nieruchomości nie jest przeszkodą w jej sprzedaży. W takim przypadku Notariusz Warszawa Wola sporządzając akt notarialnym, umieści w nim wniosek o założenie księgi wieczystej dla danej nieruchomości.
Lista dokumentów do sprzedaży działki
Sporządzenie aktu notarialnego przebiegnie sprawnie, jeśli wszystkie dokumenty zostaną dostarczone i pozytywnie zweryfikowane. Do sprzedaży działki należy przedłożyć u Notariusza Warszawa Wola następujące dokumenty do sprzedaży działki, wymienione w załączonym wykazie. Poniższa lista ma charakter poglądowy i zależnie od stanu prawnego nieruchomości, może podlegać modyfikacji:
- Aktualny odpis z księgi wieczystej lub wskazanie numeru KW,
- Wypis z rejestru gruntów,
- Wyrys działki, jeśli jest odłączana z księgi wieczystej,
- Umowa nabycia nieruchomości,
- Zaświadczenie z Urzędu Gminy o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub ewentualnie o braku planu dla tego obszaru gminy,
- Wskazane, aby w zaświadczeniu z Urzędu Gminy znajdowało się stwierdzenie, czy w planie działka przeznaczona jest do zalesienia,
- Zaświadczenie ze Starostwa Powiatowego potwierdzające, że nieruchomość jest lub nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu,
- W przypadku otrzymania nieruchomości w spadku lub po 1 stycznia 2007 r. nabycia poprzez darowiznę, nieodpłatnym zniesieniem współwłasności lub zasiedzeniem potrzebne jest zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzające, że nabycie było zwolnione od podatku, lub że należny podatek został zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia,
- W przypadku, gdy sprzedawana działka powstała w wyniku podziału nieruchomości (dokonanego przez obecnego właściciela) decyzja podziałowa z pieczęcią, że jest ostateczna, wypis i wyrys z rejestru gruntów dla działki objętej sprzedażą.
Wyjątkowe przypadki sprzedaży działki
O wyjątkowym przypadku możemy mówić w sytuacji, gdy sprzedaży podlega działka – nieruchomości w trakcie budowy. Notariusz Warszawa Wola radzi w takiej sytuacji zgromadzić następujące dodatkowe dokumenty do sprzedaży działki:
- Odpis z księgi wieczystej nieruchomości,
- Dokument stwierdzający nabycie prawa własności gruntu,
- Pozwolenie na budowę z klauzulą ostateczności nadaną przez właściwy organ,
- Dziennik budowy,
- Projekt budowlany, który przedkłada się w celu weryfikacji braku odstępstw dotychczasowych prac budowlanych od projektu.
Sprzedaż działki cudzoziemcom spoza EOG
Nieruchomość mogą także chcieć nabyć osoby z obywatelstwem innego kraju. Co zrobić w takim przypadku? Jeżeli działkę chce nabyć cudzoziemiec spoza EOG, konieczne będzie uzyskanie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych na kupno nieruchomości w Polsce. O powyższe pozwolenie występuje na własną rękę osoba zainteresowana nabyciem działki.
W przypadku gdy stroną sprzedającą nieruchomość jest spółka, Notariusz Warszawa Wola zgodnie z obowiązującymi przepisami wymaga przedłożenia uchwały wspólników o nabyciu tej nieruchomości oraz wypis z Krajowego Rejestru Sądowego.
Co warto zapamiętać? Podsumowanie
Kancelaria notarialna Warszawa Wola zwraca uwagę na fakt, że każda transakcja, bez względu na to, czy jest nią sprzedaż działki (budowlanej, zabudowanej lub w trakcie budowy), czy sprzedaż mieszkania wiąże się z określonymi prawem formalnościami.
Dokumenty do sprzedaży działki przedstawia strona sprzedająca.
Ważne jest, aby przystąpić do gromadzenia niezbędnych dokumentów odpowiednio wcześniej. Uzyskanie wymaganych zaświadczeń z urzędu gminy, urzędu miasta, sądu rejonowego, a także urzędu skarbowego zajmuje pewien okres czasu.
Kompletna dokumentacja pomoże uniknąć niepotrzebnych trudności przy konstrukcji aktu notarialnego i zawieraniu umowy sprzedaży. Warto także pomyśleć o sporządzeniu umowy przedwstępnej. Określa ona i zarazem zabezpiecza warunki przyszłej transakcji oraz zapewnia właścicielowi nieruchomości i stronie kupującej (np. w przypadku cudzoziemców) czas na załatwienie wymaganych formalności.