Mieszkań nie sprzedaje się codziennie, chociażby ze względu na ich wartość, więc nie każdy wie, w jaki sposób ta transakcja przebiega. A tymczasem, aby nabrała ona mocy prawnej, trzeba udać się do notariusza i mieć ze sobą zestaw określonych dokumentów. Będzie trochę inny w zależności od charakteru własności, jaki jest przypisany do mieszkania. Co trzeba mieć zatem przy sobie, wybierając się do kancelarii notarialnej z zamiarem sprzedaży nieruchomości?
Dokumenty potrzebne do aktu notarialnego kupna mieszkania
Własność jest w Polsce bardzo popularna, ponieważ umożliwia swobodne dysponowanie lokalem, w tym jego sprzedaż, wynajem, zamianę na inne mieszkanie i darowiznę. Prawo własności jest zbywalne — taką nieruchomość można na przykład zapisać bliskim w spadku.
Żeby sprzedać mieszkanie z wyodrębnioną księgą wieczystą, trzeba przynieść dokumenty do sprzedaży mieszkania. Niezbędne jest wskazanie numeru księgi wieczystej, a także okazanie, w jaki sposób został on nabyty (np. postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, wypis aktu poświadczenia dziedziczenia, orzeczenie sądu w tej sprawie, wypis aktu notarialnego). W razie nabycia nieruchomości na podstawie aktu dziedziczenia lub darowizny niezbędne jest także Zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami od spadków i darowizn (zwolnienie lub przedawnienie z tego podatku).
Sprzedaż mieszkania spółdzielczego własnościowego — dokumenty
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu to ograniczone prawo rzeczowe, które daje podobną swobodę rozporządzaniem lokalem mieszkalnym, co prawo własności. Może zarówno go sprzedać, co wynająć lub przekazać jako spadek, formalnym właścicielem lokalu pozostaje jednak spółdzielnia, do której należy również budynek i grunt. W tym przypadku możliwe jest obciążenie mieszkania hipoteką, która zabezpiecza długi spółdzielni.
W tym przypadku na wizytę w kancelarii notarialnej trzeba koniecznie ze sobą przynieść zaświadczenie ze spółdzielni o przysługującym prawie do lokalu, zaświadczenie o braku zadłużenia i braku zaległości z tytułu czynszu oraz opłat eksploatacyjnych, zaświadczenie o zameldowaniu osób w lokalu. Jeśli w lokalu jest założona księga wieczysta, należy także podać numer księgi wieczystej. W innych wypadkach potrzebne są dokumenty potwierdzające nabycie lokalu, np. przydział na lokal wydany przez spółdzielnię, wypis aktu notarialnego, prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, akt poświadczenia dziedziczenia.
Przed wizytą u notariusza można posłużyć się kalkulatorem taksy notarialnej, aby poznać orientacyjne koszty związane ze sprzedażą mieszkania albo zadzwonić bezpośrednio do kancelarii w celu otrzymania kompletnej wyceny. Będąc w posiadaniu wszystkich tych informacji, można swobodnie przeprowadzić sprzedaż mieszkania bez ryzyka, że cały proces się przedłuży, czy zaskoczy nas w inny sposób. W razie pytań kancelaria notarialna Warszawa Wola udzieli Państwu wszystkich odpowiedzi.