Korzystanie z usług notariusza jest potrzebne i niezwykle istotne w wielu sprawach. Niezależnie od tego, czy chcesz ustanowić odrębną własność lokalu, czy pragniesz dokonać sprzedaży mieszkania spółdzielczego własnościowego, a może nawet spisać ugodę alimentacyjną, należy wziąć do siedziby, w której urzęduje notariusz odpowiednie dokumenty. Sprawdź, jakie mogą Ci się przydać u notariusza.
Jakie dokumenty w przypadku ugody alimentacyjnej?
Już w 2013 roku Sąd Najwyższy rozstrzygnął wątpliwości co do tego, czy czynności alimentacyjne mogą być wykonywane właśnie u notariusza. Według wspomnianego Sądu Najwyższego dopuszczalne jest nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym dłużnik złożył oświadczenie o poddaniu się egzekucji świadczeń alimentacyjnych.
Ugoda alimentacyjna u notariusza posiada szereg zalet, które sprawiają, że jest wybierana częściej niż klasyczne sądowe postępowanie. Dlaczego? Przede wszystkim może przyśpieszyć proces rozpoczęcia płacenia alimentów w momencie, kiedy obie strony zgodnie ustaliły szczegóły płacenia alimentów. Chodzi przede wszystkim o konkretne terminy i stawki alimentów na dzieci. Niektórzy decydują się również na alimenty u notariusza ze względu na koszty, które mogą być o wiele korzystniejsze niż w przypadku korzystania z pomocy sądu. Inni decydują się na pomoc notariusza ze względu na fakt, iż w przypadku rozpoczęcia sprawy sądowej nastąpi wyliczanie możliwości finansowych rodzica.
Jeśli jesteś zdecydowany na zawarcie ugody alimentacyjnej u notariusza, to musisz udać się do jego kancelarii, zabierając ze sobą odpowiednie dokumenty, z których notariusz będzie mógł uzyskać następujące dane:
- nazwisko i imię dziecka,
- imiona i nazwiska rodziców;
- numery i daty ważności dowodów osobistych lub paszportów;
- numer ewidencyjny PESEL.
Jakie dokumenty potrzebne do sprzedaży nieruchomości?
Zupełnie inna rzecz jest w przypadku, gdy sprzedajesz nieruchomość. Wtedy musisz u notariusza, na przykład tego na warszawskiej Woli, przedstawić zupełnie inne dokumenty. Jeśli będziesz sprzedawać nieruchomość, która jest w trakcie budowy, to musisz do notariusza przynieść następujące dokumenty:
- odpis z księgi wieczystej nieruchomości,
- dokument potwierdzający nabycie gruntu,
- pozwolenie na budowę wydane przez odpowiedni dla tego miejsca urząd – może to być Starostwo lub Urząd Miasta.
Przy sprzedaży działki budowlanej musisz również posiadać u notariusza inne dokumenty. Jako kupujący możesz zerknąć do Księgi Wieczystej, w której będziesz miał wgląd w to, czy sprzedający rzeczywiście jest właścicielem działki i nie ma do niej praw inna osoba. Tam również powinna znaleźć się informacja dotycząca tego, czy na działce nie ciążą obciążenia finansowe do spłacenia. Jako sprzedający musisz legitymować się takimi dokumentami, jak:
- wyciąg z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- wyrys z rejestru gruntów,
- wypis z ewidencji gruntów,
- warunki zabudowy.
Ile to wszystko kosztuje u notariusza?
Oczywiście udając się do notariusza w celu załatwienia każdej z wymienionych tutaj spraw, należy liczyć się z tym, że każda będzie wymagała zapłacenia określonej sumy pieniędzy. Aby poznać, ile możesz zapłacić za notarialny akt, możesz wejść na stronę notariusza na Woli i sprawdzić to w kalkulatorze opłaty notarialnej. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie stawki obowiązywać będą przy załatwianiu danych spraw. Pamiętaj, że do podanych sum należy doliczyć 23 procent podatku VAT.28