Odrolnione grunty można podzielić i sprzedać, jako działki budowlane. Obecnie panuje duże zapotrzebowanie wśród firm deweloperskich i prywatnych inwestorów na parcele pod budowę osiedli budynków wielorodzinnych, jak i domów jednorodzinnych. W części 1 i 2 artykułu omówiliśmy jakie dokumenty potrzebne są do sprzedaży działki odrolnionej w przypadku uzyskania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W tej części omówimy konieczne do spełnienia warunki zabudowy.
Jednym z warunków jest to, aby co najmniej jedna działka sąsiednia z gruntem i dostępna z tej samej drogi publicznej była zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy. Wśród wymagań wymienia się funkcje budynków, parametry zabudowy, gabaryty i formy architektoniczne.
Decyzja o warunkach zabudowy
Decyzja o warunkach zabudowy działki jest wydawana przez wójta/burmistrza/prezydenta miasta po uzgodnieniu z organami wymienionymi w art. 53 ust. 4 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wydanie warunków zabudowy jest możliwe tylko w przypadku spełnienia wszystkich warunków uwzględnionych w art. 61 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:
- co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
- teren pod zabudowę ma dostęp do drogi publicznej;
- istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
- teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;
- decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.
Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej
Do przekształcenia ziemi rolniczej w działkę budowlaną niezależnie od tego, czy gmina posiada plan zagospodarowania, czy też nie, konieczne jest wyłączenie nieruchomości z produkcji rolnej. Stosowny wniosek składa się w Starostwie Powiatowym o wydanie decyzji w sprawie wyłączenia gruntu. Koszt odrolnienia działki zależny jest od pochodzenia, klasy i powierzchni wyłączanego terenu. Kwota ta zostaje pomniejszona o wartość działki, ustalaną według aktualnych cen rynkowych w danej miejscowości na dzień, w którym nieruchomość została wyłączona. Opłaty należy dokonać do 60 dni od daty uprawomocnienia się decyzji. Dodatkowymi koszty to opłaty roczne w wysokości 10% należności za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Czas trwania uiszczania opłat rozpatrywany jest w dwóch przypadkach:
- trwałe wyłączenie gruntu z produkcji rolnej – 10 lat;
- czasowe wyłączenie gruntu z produkcji rolnej – okres wyłączenia, nie dłuższy niż 20 lat.
Jeżeli wyłączenie gruntów nastąpi wbrew przepisom prawa, urząd ustala karę dla wnioskodawcy w wysokości dwukrotnej należności. Natomiast, jeśli nieruchomość przeznaczona na cele nierolnicze lub nieleśne w MPZP została wyłączona z produkcji rolnej bez uzyskania decyzji, Starosta wydaje ją z urzędu, podwyższając jednak wysokość należności o 10%.
Zaświadczenia o dokonaniu opłat związanych z odrolnieniem i pozostałe dokumenty potrzebne do sprzedaży działki należy przedstawić pracownikowi kancelarii notarialnej Warszawa Wola.
Taksa notarialna – kalkulator
Sprzedaż gruntu odrolnionego i przekształconego w działkę budowlaną wiąże się także z koniecznością poniesienia kosztów notarialnych. Ile o kosztują czynności w kancelarii notarialnej Warszawa Wola? Taksa notarialna jest regulowana przez § 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. Najpewniejszym sposobem otrzymania informacji o wysokości pobieranej taksy od danej czynności jest kontakt telefoniczny z sekretariatem kancelarii. Pracownicy szybko i bezpłatnie mogą wyliczyć całkowite koszty transakcji.
Na stronie internetowej znajduje dla wygody naszych klientów udostępniamy również zakładkę taksa notarialna – kalkulator, który pozwoli na wstępne skalkulowanie maksymalnej opłaty.
Opłata za dokumenty potrzebne do aktu notarialnego
Wszystkie ceny usług notarialnych, bez względu na miasto, w którym znajduje się biuro notariusza, są regulowane rozporządzeniem. Opłata wynika z jakości dokumentów, które przedstawimy, stopnia trudności ich weryfikacji, a także tego, na jakie kwoty są zawierane transakcje. Czy ceny, jakie oferuje kancelaria notarialna Warszawa Wola, różnią się od kosztów w innych miastach w Polsce? Teoretycznie ceny powinny nie odbiegać pod tym względem od innych miast. Warto się upewnić w kancelarii notarialnej, ile dokładnie zapłacimy za usługę, aby nie dać się zaskoczyć.