Kiedy ceny za pobyt nad morzem rosną z roku na rok, warto rozejrzeć się za działką nad morzem. Choć ofert jest wiele, to warto wiedzieć, jakie dokumenty potrzebne będą potencjalnemu sprzedawcy do sprzedaży działki nad morzem tak, aby cała transakcja przebiegła szybko i sprawnie.
Dlaczego działka nad morzem?
Choć ostatnimi czasy coraz więcej osób decyduje się na spędzanie wakacji w polskich górach czy za granicą, to inwestycja w działkę nad polskim morzem jest również opłacalna. Dlaczego? Przede wszystkim możesz bez ograniczeń korzystać z potencjalnego miejsca do spędzania wolnego czasu. Niezależny od obostrzeń możesz wsiąść w samochód i odpocząć na własnej działce nad morzem. Masz również pełne prawo do tego, by taki domek lub działkę wynajmować potencjalnym zainteresowanym.
Jakie dokumenty potrzebne do sprzedaży działki nad morzem?
Jeśli masz do sprzedania działkę nad morzem, będziesz potrzebował następujących dokumentów, aby udać się do notariusza i dokonać jej sprzedaży. Jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży działki nad morzem? Przede wszystkim warto wybrać się z odpisem z księgi wieczystej, w którym będziesz ujęty jako właściciel danego gruntu.
Musisz mieć także akt nabycia lub zakupu działki nad morzem, która jest przedmiotem tej transakcji. Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny i niezależnie od tego, czy korzystasz z usług notariusza na warszawskiej Woli czy w innym miejscu kraju, możesz być poproszony o doniesienie dodatkowych dokumentów.
Jakie opłaty poniesiesz przy sprzedaży działki nad morzem?
Pamiętaj, że jako sprzedający musisz również zapłacić podatek. Obecnie wynosi on 2 procent wartości sprzedawanej działki. W zależności od tego, jaki grunt sprzedajesz, różna może być ta stawka. Jeśli jesteś właścicielem działki nad morzem, do którego jest niecały kilometr, to jej wartość będzie większa niż tej, która oddalona jest od morza o 4 i więcej kilometrów. Wiadomo, że działka nad morzem, która posiada uzbrojenie oraz możliwość korzystania z podłączonych mediów, będzie droższa.
Oprócz tego musisz pokryć koszty związane z czynnościami wykonanymi przez notariusza. Zarówno kupujący, jak i sprzedający mają prawo wybrać, u którego notariusza zostanie podpisany akt sprzedaży. Niezależnie od miejsca, obowiązywać będą tak zwane opłaty notarialne, które pokazuje między innymi kalkulator taksy notarialnej. Istnieje możliwość, że te koszty poniesie sprzedający. Możecie się również umówić, że suma ta będzie podzielona po połowie.
Pisząc o dokumentach potrzebnych do sprzedaży działki nad morzem, nie sposób nie wspomnieć o innych opłatach, które będą po stronie nabywcy. Będą to między innymi stawki za:
- założenie księgi wieczystej,
- wpis z prawem własności do księgi wieczystej.
Wszystkie dodatkowe informacje związane zarówno ze sprzedażą, jak i kupnem działki nad morzem możesz spokojnie znaleźć w takich aktach prawnych jak Prawo budowlane, a szczególnie Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku.