Wiele osób kojarzy pojęcie testamentu. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją różne rodzaje tego dokumentu. W naszym cyklu: „Notariusz Warszawa wyjaśnia” tym razem pochylamy się nad kwestią testamentu wzajemnego. Zachęcamy do lektury, dzięki której dowiesz się wszystkiego o tej formie.
Testament wzajemny – co to jest i jak działa?
Testament wzajemny jest to pismo, które tworzone jest przez dwie strony poprzez oddzielne deklaracje, w których określają one wzajemnie siebie jako swoich spadkobierców w przypadku śmierci. Takie postanowienie powoduje, że po zgonie jednej z osób, cały posiadany przez nią majątek przechodzi na rzecz drugiej strony.
Jeśli chodzi o aspekty prawne, oba te dokumenty są całkowicie odrębne i są brane pod uwagę indywidualnie. Warto zaznaczyć, że testament wzajemny może być użyty nawet w przypadku, gdy osoby, które go sporządzają, nie są ze sobą spokrewnione.
Testament wzajemny. Kto dziedziczy w wypadku śmierci?
Jeśli małżeństwo bezdzietne sporządzi testament wzajemny, cały ich majątek pozostaje we wspólnym posiadaniu. Wystarczy w ramach tego dokumentu sporządzić deklarację, w której określone jest wyraźnie tak zwane dziedziczenie nawzajem. W przypadku śmierci jednego z małżonków całość spadku przypadnie drugiej osobie. Rodzeństwo oraz inni krewni zmarłego nie będą mieli prawa do zachowku.
Jak sporządzić testament wzajemny?
Testamenty i inne dokumenty tego rodzaju można sporządzać we własnym zakresie. Należy jednak pamiętać o kilku dość istotnych aspektach. Przede wszystkim nie może być on napisany za pomocą nowoczesnych środków komunikacji.
Nie możesz go spisać za pomocą maszyny do pisania, tabletu bądź innego urządzenia. Najważniejszym aspektem jest to, aby dokument został napisany w całości samodzielnie, własnoręcznie przez osobę, która go sporządza. Jeśli ktoś podaje swoją wolę innej osobie do zapisania, to automatycznie sprawia, że taki dokument traci ważność.
W każdym przypadku należy pamiętać o dacie. Choć sam jej brak nie unieważania testamentu wzajemnego oraz innych rodzajów tego dokumentu, to dość trudno będzie prawidłowo ustalić, który dokument jest aktualny – szczególnie gdy występują różne jego wersje.
Kto może pomóc w sporządzeniu testamentu?
Jeśli nie jesteś w stu procentach przekonany, że wiesz, jak wygląda dobrze sporządzony testament, możesz skorzystać z usług notariusza i spisać testament wzajemny u niego. W takim przypadku notariusz Warszawa Wola zapewni, że treść ostatniej woli jest poprawna i zgodna z prawem. To dobry wybór dla tych, którzy chcą mieć pewność, że ich dokument zostanie sporządzony poprawnie. Od tego bowiem zależy, kto i co odziedziczy po Tobie.
Ile kosztuje sporządzenie testamentu wzajemnego?
Jeśli chcesz skorzystać z pomocy notariusza w przypadku tworzenia testamentu wzajemnego, to najlepiej skontaktować się z tym, którego wybierzesz do pomocy w tej czynności. On wyjaśni Ci, jaki będzie koszt operacji oraz jakie dokumenty będą potrzebne do sporządzenia testamentu wzajemnego.
W niektórych przypadkach możesz skorzystać z urządzenia, które znajdziesz w internecie pod nazwą kalkulator kosztów notarialnych. Pomaga ono oszacować koszty związane z określonymi czynnościami notarialnymi.