Jak bezpiecznie wynająć nieruchomość?

jak bezpiecznie wynająć nieruchomość

Wynajęcie mieszkania, domu lub lokalu użytkowego to dla wielu właścicieli duży stres. Martwią się oni, że najemca nie będzie się dobrze obchodził z nieruchomością i pozostawi ją w gorszym stanie niż ją otrzymał. Do tego dochodzą obawy o to, czy osoba wynajmująca będzie na czas płacić ustalony czynsz oraz czy wyprowadzi się wraz z końcem umowy. Na szczęście polskie prawo daje właścicielowi nieruchomości szereg narzędzi, które pozwolą mu ustrzec się przed różnorodnymi trudnościami wynikającymi z najmu nieruchomości. Więcej szczegółów poznacie w dzisiejszym artykule.

Rynek najmu mieszkań i innych nieruchomości rośnie z roku na rok. Wiele osób posiadających np. mieszkanie po dziadkach pragnie je wynająć rodzinie lub studentom. Jednak proces znalezienia odpowiedniego współlokatora może nie być tak prosty, jakby mogło się wydawać. Często zdarza się też tak, że osoba, która wzbudza nasze zaufanie w pierwszym kontakcie, później uchyla się od płacenia czynszu lub nie chce się wyprowadzić po zakończeniu umowy. Dlatego wynajmując mieszkanie, powinniśmy być czujni już od pierwszego momentu.

By móc bezpiecznie wynająć mieszkanie, zawsze należy spisywać umowę, która zabezpieczy obie strony przed ewentualnymi niedogodnościami. Kiedy dojdzie do jej podpisania, sprawdźmy czy osoba, z którą ją podpisujemy faktycznie jest tym, za kogo się podaje. Nie powinniśmy mieć oporów przed proszeniem najemcy o dowód osobisty. Pamiętajmy jednak, że sami też jesteśmy zobowiązani do okazania dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość. Zdarzają się bowiem przypadki, w których osoby oszukują, że są właścicielem mieszkania, podpisują umowę, a potem znikają z pierwszym czynszem i kaucją. Miejmy na uwadze, że najemcy także pragną zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami.

Umowa najmu okazjonalnego – najbezpieczniejsza forma wynajmu mieszkania

Jeśli zależy nam, by w 100% zabezpieczyć nasze interesy właściciela mieszkania przy wynajmie nieruchomości, postawmy na umowę najmu okazjonalnego. Na jej podstawie możemy wynająć lokal mieszkalny na okres nie dłuższy niż 10 lat. Stanowi ona skuteczne zabezpieczenie przed niepłaceniem czynszu czy odmową wyprowadzenia się z mieszkania po jej zakończeniu. Jedynym warunkiem, który należy spełnić, by taka umowa była ważna, jest podpisanie jej w formie aktu notarialnego u notariusza.

To, co różni umowę najmu okazjonalnego od zwykłej umowy najmu, to konieczność wskazania przez najemcę lokalu zastępczego, do którego przeprowadzi się on w momencie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy. Taki dokument musi być podpisany przez właściciela zastępczego mieszkania oraz zostać potwierdzony notarialnie. Po jego sporządzeniu najemca i wynajmujący mogą podpisać umowę najmu okazjonalnego. Nie ma konieczności, by sama umowa była poświadczona notarialnie.

Ostatnim elementem jest udanie się najemcy do notariusza. Osoba chcąca wynająć mieszkanie, musi posiadać umowę najmu oraz oświadczenie o lokalu zastępczym. Zadaniem notariusza będzie w tym momencie stworzenie oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się przez najemcę egzekucji oraz opróżnienia i opuszczenia mieszkania w terminie, który zostanie wskazany w żądaniu egzekucyjnym. Dokument ten musi być wydany w formie aktu notarialnego.

Zgłoszenie umowy najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego

Po stronie właściciela mieszkania pozostaje jeszcze zgłoszenie umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego. By tego dokonać, musi on otrzymać od najemcy komplet dokumentów wraz z załącznikami w formie aktów notarialnych i udać się do US w terminie do 14 dni od momentu zawarcia umowy między stronami. Jeśli tego nie zrobi, dokument automatycznie przestaje być umową najmu okazjonalnego i przechodzi w tryb zwykły.

Umowa najmu okazjonalnego – dlaczego warto?

Najem okazjonalny jest przede wszystkim zabezpieczeniem dla właściciela mieszkania. Pozawala mu na wypowiedzenie umowy w sytuacjach, w których mogłoby to być problematyczne, gdyby umowa najmu miała tryb zwykły. Do najczęstszych sytuacji należy uciążliwe zachowanie lokatora, który przeszkadza innym mieszkańcom budynku, a sytuacji nie rozwiązuje pisemne upomnienie ze strony właściciela. Kolejną sytuacją jest niszczenie lokalu przez najemcę lub niepłacenie czynszu przez 3 kolejne okresy rozliczeniowe. Możliwość wypowiedzenia umowy pojawia się także, gdy najemca podnajął mieszkanie lub jego część bez zgody właściciela lub gdy lokator stracił możliwość przeprowadzenia się do lokalu zastępczego i nie podał żadnego innego mieszkania w zastępstwie, oczywiście w formie aktu notarialnego.

We wszystkich wyżej wymienionych sytuacjach właściciel mieszkania może wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego, dając najemcy 7 dni na wyprowadzkę. Jeśli ten tego nie zrobi, wówczas wynajmujący może złożyć do sądu wniosek o wykonanie egzekucji, której najemca poddał się dobrowolnie. Na jego podstawie sąd nakaże eksmisję, od której nie ma wyjątków.

Scroll to Top