Umowa darowizny
Przez umowę darowizny \”darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku\”. Darowizna np. mieszkania wymaga formy aktu notarialnego, a wtedy podatnik nie ma obowiązku składania deklaracji. To notariusz powiadamia urząd skarbowy i to on, jako płatnik, pobierze od nas należny podatek. Darowizna mieszkania podlega takim samym zasadom, jak wszystkie inne darowizny.

