Jakie są rodzaje testamentów? Co powinien zawierać testament? Zapraszamy do lektury naszego wpisu, w którym zaprezentujemy testament allograficzny oraz rolę, jaką może odegrać w nim kancelaria notarialna Warszawa Wola, ale również każdy notariusz w Polsce.
Czym jest testament?
Testament to dokument, w którym osoba zwana testatorem określa, jakie mają być rozporządzenia jej majątkiem po śmierci. Testament określa kto ma dziedziczyć po zmarłej osobie a także jakie mają być inne rozporządzenia związane z majątkiem. Może być bowiem tak, że testator pragnie przekazać organizacji bądź instytucji.
Kto może sporządzić testament?
Zgodnie z przepisami polskiego prawa testament może być sporządzony przez osobę, która ukończyła 18 lat i jest w pełni świadoma i zdolna do czynności prawnych. W przypadku, gdy osoba nie może samodzielnie sporządzić testamentu, może to zrobić przez pełnomocnika lub u notariusza na Woli.
Sporządzenie testamentu jest dobrowolne, ale dzięki temu każdy, kto zdecyduje się na taki krok, może być pewien, że po śmierci testatora spadkobiercy będą wiedzieli, jakie były intencje zmarłej osoby w sprawie podziału majątku. Dlatego warto rozważyć jego sporządzenie, szczególnie w przypadku posiadania większych wartościowych przedmiotów lub nieruchomości, które chce się przekazać wybranym osobom.
Czym jest testament allograficzny?
Choć wielu kojarzy testament jako jeden dokument, to w polskim prawie wyróżnia się jego różne rodzaje. Jednym z nich jest właśnie testament allograficzny. To dokument sporządzony przez testatora w obecności dwóch świadków. Jeśli ktoś pragnie sporządzić ten rodzaj testamentu, musi dokonać także przed określonymi w artykule 951 Kodeksu Cywilnego przedstawicielem władzy. Chodzi tu przede wszystkim o:
- wójta,
- burmistrza,
- prezydenta miasta,
- starosty,
- marszałka województwa,
- sekretarza powiatu,
- sekretarza gminy,
- kierownika urzędu stanu cywilnego.
Zgodnie z polskim prawem, testament allograficzny może zostać uznany za ważny, jeśli zostanie spełniony szereg wymogów formalnych. Wspomniany artykuł mówi, iż Oświadczenie testatora powinno zostać spisane z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół następnie odczytywany jest w obecności świadków. Powinien być on podpisany przez testatora oraz przez obecnych osób. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, trzeba uwzględnić taki zapis w testamencie, pisząc wyraźnie, co jest powodem tego stanu rzeczy.
Testament allograficzny. Istotne wyjątki
Nie każdy może „spisać” testament allograficzny. W związku z tym, iż ten rodzaj jest prezentowany ustnie, nie mogą go sporządzić osoby nieme i głuche. Takie osoby nie mogą być również świadkami podczas spisywania go przez osobę pełnosprawną. Także w przypadku świadków, których wybiera testator, są istotne wyjątki. Nie mogą być przede wszystkim małżonkowie spadkodawcy. Również persony, skazane w przeszłości za składanie fałszywych zeznań nie mogą dokonywać tego rodzaju czynności.
Choć testament allograficzny jest uznawany za jeden z podstawowych rodzajów tego dokumentu, to w razie wątpliwości warto skorzystać z usług takich instytucji jak notariusz Warszawa Wola przy sporządzaniu testamentu notarialnego, który jest bardziej formalny i wiążący.
Jeśli masz wątpliwości, dotyczące kwestii testamentów, możesz skontaktować się z notariusz Warszawa Ogrodowa, który rozwieje Twoje wątpliwości.