Przyjęcie i odrzucenie spadku. Wszystko, co musisz wiedzieć

Przyjęcie lub odmowa przyjęcia spadku to ważne wydarzenie, które wpływa na dalsze losy spadkobierców, a czasem na ich relacje z pozostałymi członkami rodziny. Przyjęcie spuścizny, szczególnie w momencie, gdy wiadomo, że składa się ona głównie z długów jest niekorzystne. Jak więc przyjmować i zrzekać się spadku? Zapraszamy do lektury naszego wpisu.

Przyjęcie spadku. Na czym polega?

Decyzja o przyjęciu lub odmowie przyjęcia spadku powinna być dokładnie przemyślana, ponieważ jej konsekwencje są trwałe i nieodwracalne. Spadek według polskiego prawa można:

  • przyjąć wprost,
  • przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza,
  • odrzucić spadek.

Przyjęcie spadku oznacza, że spadkobierca przyjmuje wszystkie obowiązki i prawa związane ze spuścizną, w tym długi i inne zobowiązania. Przyjęcie wprost może odbyć się zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej, jednak zawsze zalecane jest udanie się do notariusza i zawarcie formalnej umowy przyjęcia spadku, które formalnie nazywa się stwierdzeniem nabycia spadku.

Odmowa przyjęcia dziedziczonego majątku oznacza, że spadkobierca nie chce objąć i rezygnuje z wszelkich praw i obowiązków związanych z tą sprawą. Odmowa przyjęcia musi być również dokonana w formie pisemnej i złożona u notariusza. Należy to zrobić w terminie sześciu miesięcy od czasu otwarcia spadku.

Istnieje jednak możliwość, że odrzucenie odziedziczonego majątku może być nieskuteczne. Szczególnie w momencie, gdy spadkobierca posiada długi, które mogłby być spłacone przez spadek. W takich wypadku wierzyciele mogą wystąpić do sądu i wnosić o bezskuteczność odrzucenia.

W każdym przypadku ważne jest, aby spadkobiercy dokładnie przemyśleli swoją decyzję i skonsultowali się z radcą prawnym przed podjęciem ostatecznej decyzji o przyjęciu lub odmowie przyjęcia spadku. Dzięki temu można uniknąć nieporozumień i niepożądanych konsekwencji prawnych.

Zrzeczenie się spadku. Ile kosztują czynności u notariusza?

Czynności dokonywane u notariusza, takie jak ustanowienie alimentów, podział majątku po rozwodzie, czy też przyjęcie bądź odrzucenie spadku, są opłacane według taksy notarialnej. Jest to ustawowa opłata, którą należy uiścić za wykonanie czynności  notariusza na warszawskiej Woli. Wysokość taksy notarialnej jest określona ustawowo i zależy od rodzaju i zakresu czynności. Jeśli pragniesz dowiedzieć się, ile kosztować będzie zrzeczenie się spadku u notariusza możesz sprawdzić to za pomocą kalkulatora opłaty notarialnej.

Podsumowując, decyzja o przyjęciu lub odmowie przyjęcia spadku jest ważna i powinna być dokładnie przemyślana. W przypadku chęci odrzucenia warto udać się do notariusza na Ogrodowej i zawrzeć odpowiednią umowę, aby uniknąć nieporozumień i konsekwencji prawnych.

W razie wątpliwości związanych z przyjęciem bądź odrzuceniem spadku, warto skonsultować się także z notariuszem. Rejent jest bowiem także specjalistą w dziedzinie prawa spadkowego i może pomóc w rozwiązaniu wszelkich wątpliwości i niejasności dotyczących spadku.

Scroll to Top