Akt notarialny jest szczególnym rodzajem dokumentu, który przygotowywany jest przez notariusza, czy to na warszawskiej Woli czy w innym miejscu kraju. Dowiedz się, co musi znaleźć się w tym dokumencie, by był zgodny z prawem.
Czym jest akt notarialny?
Nie ma jednej definicji aktu notarialnego. Za prawem o notariacie z dnia 14 lutego 1991 roku można powiedzieć, że akt notarialny jest dokumentem urzędowym potwierdzającym wyrażenie woli.
Jak wygląda akt notarialny?
Akt notarialny składa się przeważnie z części, które mają określoną budowę. W pierwszej musi znaleźć się data podpisania aktu notarialnego, miejscowość, w której go podpisano oraz dane osobowe stron, które go podpisały. W tym miejscu znajdzie się również informacja o tym, w jaki sposób sprawdzono tożsamość zainteresowanych stron. Czy posiadały one dowody osobiste, a może legitymowały się paszportem? W akcie notarialnym znajdziesz również informacje o podatkach oraz taksie notarialnej (jej wartość możesz sprawdzić za pomocą kalkulatora kosztów notarialnych). Na końcu powinna znaleźć się informacja o odczytaniu i podpisaniu aktu notarialnego w obecności zainteresowanych stron. Podpisy osób stawiających oraz notariusza kończą budowę aktu notarialnego.
Zawartość aktu notarialnego. Prawo o notariacie
Ustawa z dnia 14 lutego 1991 roku – Prawo o notariacie, zawiera wykaz elementów, które muszą powinny znaleźć się w akcie notarialnym. Należą do nich między innymi: dokładna data sporządzenia aktu notarialnego. Oprócz daty każda ze stron może zażyczyć sobie wpisania daty i godziny tego wydarzenia. Ważne jest również miejsce sporządzenia aktu, którym z reguły jest adres wybranej kancelarii notarialnej (np. notariusz Ogrodowa Warszawa). Nie można zapominać o tym, by w akcie notarialnym znalazło się imię, nazwisko i oraz wspomniany adres siedziby kancelarii notariusza. Ważne będzie także umieszczenie imion, nazwisk, imion rodziców, miejsc zamieszkania osób fizycznych bądź nazwa i siedziba innych podmiotów biorących udział w podpisaniu aktów notarialnych. Obowiązkowym punktem jest stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany. Podobnie zresztą jak podpisy wszystkich osób biorących udział w akcie oraz osób obecnych przy sporządzaniu aktu oraz podpis i pieczęć notariusza.
A gdy zdarzą się błędy?
Może zdarzyć się, ze w akcie notarialnym, a dokładniej podczas jego tworzenia zdarzą się błędy. Co zrobić w takim przypadku? Wspomniana już ustawa Prawo o notariacie jasno określa działania w tym zakresie, definiując jednocześnie wygląd aktu. Artykuł 94 ustęp 2 mówi, że wszelkie wywabiania i wyskrobywania są niedopuszczalne. Jeśli pojawią się wolne miejsca w akcie notarialnym to powinny być one wyraźnie przekreślone. Wszelkie poprawki należy omówić na końcu aktu przed złożeniem podpisu przez osoby biorące udział w czynności lub przed złożeniem podpisu przez notariusza, jeżeli poprawka dotyczy aktu, który jeszcze nie został parafowany przez którąkolwiek ze stron. Ustawodawca pomyślał również o takiej sytuacji, gdy w akcie notarialnym znajdą się zbędne wyrazy. Powinny być przekreślone w ten sposób, aby można je było odczytać, a przekreślenia te należy na końcu aktu omówić przed złożeniem podpisów. Przekreślenia nieomówione uważa się za niedokonane – czytamy w ustawie.