Ile kosztuje notariusz poza kancelarią?

Oczywiście takie okoliczności działania notariusza poza kancelarią wiążą się z dodatkowymi kosztami. Określa je dokładnie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Opłata dodatkowa w wysokości 61,50 złotych brutto obejmuje każdą godzinę pracy poza kancelarią, spędzoną w dni powszednie od godziny 8:00 do 20:00. W przypadku innych terminów stawka ta rośnie do 123 złotych brutto. W razie wątpliwości możesz skorzystać z kalkulatora kosztów notarialnych, który pozwala zobaczyć maksymalne stawki za niektóre czynności wykonywane przez notariusza. 

Notariusz za darmo? Czy to możliwe?

Żyjemy w czasach, w których inflacja oraz nieustanne podwyżki cen sprawiają, że czasem trudno człowiekowi wiązać koniec z końcem.  Czasem jesteśmy zmuszeni do szukania pomocy bądź załatwienia sprawy z pomocą notariusza. Jeśli chcesz dokonać wpisu do księgi wieczystej czy dokonać darowizny mieszkania, a nie wiesz, jakie dokumenty są do tego procesu potrzebne, możesz ubiegać się o zwolnienie częściowe bądź całkowite z kosztów notarialnych. Jak to zrobić?

Kiedy notariusz może być za darmo?

Aby dana usługa notariusza była wykonana bez dodatkowych opłat, należy spełnić ściśle określone warunki. Aby tego dokonać, należy przede wszystkim ustalić, pod jaki Sąd Rejonowy podlegasz. W nim bowiem możesz złożyć wniosek o zwolnienie z opłaty notarialnej – z jej części bądź całości. Zanim zdecydujesz się na taki krok, warto w kalkulatorze opłaty notarialnej sprawdzić, jaki może być maksymalny koszt danej czynności. 

Sąd ustala, czy zachodzi potrzeba wykonania czynności notarialnej, jednocześnie sprawdzając czy nie posiadasz środków, aby dokonać zapłaty za taką czynność. Jeśli uzna, że rzeczywiście spełniasz te warunki, to wyznaczy notariusza, który zgodnie z decyzją dokona danej czynności. W tym miejscu warto wspomnieć, że notariusz nie pozostaje bez wynagrodzenia. Za jego usług płaci w takim wypadku państwo, stosując odpowiednie stawki zgodne z ustawą o notariacie.

Przepisy określające darmowe czynności notariusza

Szczegółowe zasady zwolnienia opłaty za notariusza określa Ustawa z dnia 14 lutego 1991 roku. Tam w artykule 6. można przeczytać dokładnie, w jaki sposób odbywa się ten proces.

Pamiętaj jednak, że proces udowadniania, iż nie stać Cię na usługi notariusza nie należy do łatwych. Trudno bowiem udowodnić, że nie stać kogoś na wykonanie takich czynności notarialnych, jak wpis do księgi wieczystej, ustanowienie odrębnej własności lokalu czy przygotowanie dokumentów do tego potrzebnych. Opłata ponoszona u notariusza ma stanowić poważne naruszenie Twoich możliwości finansowych określane w ustawie mianem „uszczerbku” dla Ciebie i Twojej rodziny.

Wbrew pozorom statystyki świadczą o tym, że coraz więcej ludzi decyduje się na częściowe bądź całkowite zwolnienie z opłat. Niestety, nie ma statystyk, które pokazują ilość oraz treść decyzji sądów rejonowych w tym temacie.

Ile kosztuje notariusz?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje dana usługa notarialna, możesz skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator kosztów notarialnych. Kalkulator opłaty notarialnej pozwala w prosty sposób dowiedzieć się, ile wynosi maksymalna opłata u notariusza za daną czynność. Możesz sprawdzić chociażby, ile kosztować będzie Cię taka czynność, jak:

  • poddanie się egzekucji w osobnym akcie notarialnym,
  • ustanowienie hipoteki,
  • umowa deweloperska,
  • umowa przedwstępna,
  • darowizna,
  • ustanowienie odrębnej własności lokalu,
  • umowa sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Wszystko zależy oczywiście od wartości danej transakcji. Im mniejsza wartość, tym opłata oraz procent jest mniejszy. Z kalkulatora opłaty notarialnej warto również korzystać, kiedy stać nas na notariusza, a nie chcemy być zaskoczeni wysokością opłat za usługi u notariusza. Nie zawsze bowiem istnieje możliwość płatności kartą.

Scroll to Top