Wiele osób ma obawy co do wizyty u notariusza – niezależnie od tego, czy jest to wybitny specjalista mający swoją siedzibę na warszawskiej Woli, czy w innym miejscu kraju. Wynika to zapewne z faktu, że znajomość prawa w Polsce nie jest rzeczą powszechną, a wiele osób obawia się kontaktu z dość trudnym urzędowym i prawniczym językiem oraz zasadami, panującymi w tym świecie. Nic bardziej mylnego! Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z pomocy notariusza przy sprzedaży mieszkania i ile to kosztuje.
Pamiętać jednak należy, że w niektórych przypadkach taka wizyta jest nieunikniona. Dotyczy to przede wszystkim umów kupna – sprzedaży nieruchomości.
Prawo o notariacie z dnia 14 lutego 1991 roku wyjaśnia dokładnie, kim jest i jakie zadania stoją przed osobą nazywaną notariuszem. Niezależnie od tego, czy będziesz miał kontakt z notariuszem na Warszawskiej Woli, czy innym mieście Polski, możesz spodziewać się przestrzegania prawa. Notariusz dba o to, by interesy obu stron zostały zabezpieczone. Sporządza akty i dokonuje innych czynności, na przykład tworzy odpisy dokumentów, a czasem przechowuje również depozyty. Notariusz ma nawet prawo ustanowić ugodę alimentacyjną.
Umowa przedwstępna a umowa finalna u notariusza
Dokonując sprzedaży mieszkania czy innej nieruchomości, przyjęło się podpisywać dwie umowy. Pierwsza z nich jest umową przedwstępną. Umowa przedwstępna dotycząca sprzedaży mieszkania nie wymaga obecności notariusza. W myśl tego, co możemy przeczytać w Kodeksie Cywilnym o tym rodzaju umowy: umowa przedwstępna jest zobowiązaniem jednej lub obu strony do zawarcia umowy przyrzeczonej w przyszłości.
Co powinna zawierać umowa przedwstępna?
Aby umowa przedwstępna była ważna, powinna zawierać następujące elementy. Przede wszystkim powinna opisywać, co jest przedmiotem sprzedaży (mieszkanie, dom czy może działka). W przypadku umowy przedwstępnej nabywca musi zweryfikować, czy sprzedający rzeczywiście jest właścicielem danej nieruchomości. Możesz zrobić to, sprawdzając księgę wieczystą, która zawiera ewentualnie takie rzeczy, jak:
- informację, do kogo należy dana nieruchomość,
- ograniczenia w jej rozporządzaniu,
- ewentualne obciążenia, jakie na niej spoczywają (kredyty, hipoteki).
Umowa przedwstępna powinna również zawierać dokładne dane kupującego i sprzedającego. Co najważniejsze, należy w niej również zawrzeć cenę nieruchomości, która obowiązywać będzie aż do momentu, w którym zostanie podpisana właściwa umowa u notariusza, czy to na Warszawskiej Woli czy u innego notariusza w Polsce.
Określenie właściwa umowa jest jak najbardziej obiektywne i uzasadnione. Pamiętać bowiem należy, że umowa kupna – sprzedaży powinna być sporządzona przez notariusza. W innym wypadku ostateczna umowa kupna – sprzedaży nieruchomości jest nieważna.
Aby u notariusza załatwić wszystko bez przeszkód, należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:
- dowód osobisty;
- odpis z Księgi Wieczystej Nieruchomości,
- tytuł prawny nabycia nieruchomości przed sprzedającego.
Co można umieścić w umowie kupna – sprzedaży?
Oprócz podstawowych danych, takich jak dane osobowe, na umowie należy umieścić termin wydania przedmiotu umowy, którym może być w zależności: dom, mieszkanie bądź działka. Oczywiście istotny jest sposób oraz termin płatności za daną nieruchomość, który mógł znaleźć się wcześniej w umowie przedwstępnej. Warto jednak dodać, że nie jest to rzecz, której wymaga polskie prawodawstwo.