Darowizna mieszkania jakie dokumenty

Darowizna mieszkania wiąże się z szeregiem czynności, z których najważniejszą jest wizyta u notariusza. Może być to notariusz na warszawskiej Woli, w Gdańsku bądź innym polskim mieście. Sprawdź, jakie dokumenty potrzebne są do przekazania darowizny mieszkania.

Jakie dokumenty potrzebne będą do darowizny mieszkania?

Przede wszystkim podczas wizyty u notariusza powinieneś mieć akt notarialny, czyli dokument poświadczający nabycie mieszkania. Akt notarialny to dokument, który tworzy się w kancelarii notarialnej na warszawskiej Woli. Najlepiej jeśli masz odrębne prawo do użytkowania lokalu. W takim wypadku musisz posiadać numer księgi wieczystej.

Drugim dokumentem jest akt poświadczający wartość rynkową mieszkania. Skąd wziąć takie zaświadczenie? Przede wszystkim możesz je uzyskać od rzeczoznawcy majątkowego. Koszt wystawienia takiego dokumentu waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Potrzebny będzie też dokument poświadczający uiszczenie podatku od spadków i darowizn lub zwolnienie z opodatkowania.

Wiele osób nie wie, ale istnieje możliwość przekazania darowizny dotyczącej spółdzielczego prawa do lokalu. W tym wypadku nie chodzi o własność, ale o prawo do dysponowania mieszkaniem. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, potrzebne Ci będzie zaświadczenie wydane przez Spółdzielnię Mieszkaniową, że przysługuje Ci prawo do lokalu, który chcesz podarować.

Warto napisać, że w przypadku podpisywania umowy darowizny trzeba mieć przy sobie dokumenty, potwierdzające dane osobowe. Może być to dowód osobisty bądź paszport. Wszystko powinno mieć aktualną datę ważności. Zresztą warto wcześniej wykonać telefon do kancelarii notarialnej i zorientować się, jakie dokumenty będą potrzebne do darowizny mieszkania, ale również innych czynności, jak chociażby do sporządzenia aktu notarialnego.

Warto pamiętać, że osoby, które nie mieszczą się w grupie zwolnionych z opłat, płacą różny podatek, który zależny jest od wielu czynników. Ustalaniem tego, jaką kwotę podatku muszą zapłacić obdarowani, zajmuje się Urząd Skarbowy. Trzeba wiedzieć, że na opłacenie podatku jest określony czas, którego nie warto przekraczać. Wiąże się to z nieprzyjemnościami, które mogą skutkować dotkliwą karą.

Kiedy nie płacisz podatku?

Są pewne sytuacje, w których nie będziesz musiał płacić podatku od darowizny mieszkania. Bez konieczności płacenia podatku od spadku i darowizn możesz podarować mieszkanie:
 małżonkowi,
 dzieciom,
 wnukom,
 prawnukom,
 rodzicom,
 dziadkom,
 pradziadkom.

Jakie są koszty darowizny u notariusza?

W zależności od wartości mieszkania, różna może być opłata u notariusza. Przed dokonaniem darowizny warto zapytać, jaki będzie koszt dokonania danych czynności. Może to wahać się w granicach od 1000 do 10000 złotych. Warto też rozważyć, czy koszty darowizny mieszkania będą wyższe niż koszty, chociażby przepisania go w formie testamentu.

Czy można cofnąć darowiznę?

Na całe szczęście darowizna nie jest wieczna. Może przecież zdarzyć się, że obdarowany może zachowywać się w stosunku do Ciebie niesprawiedliwie. Może być agresywny, może Cię oszukiwać lub stosować przemoc psychiczną. Może zdarzyć się tak, że będziesz chory, a obdarowany nie wykazuje chęci do pomocy. To jawna niegodziwość, na którą nie możesz się zgodzić. W takim wypadku możesz złożyć wniosek o cofnięcie darowizny. W tym przypadku warto pamiętać, by zmienić po raz kolejny akt notarialny, który będzie poświadczać Twoją własność do lokalu. Najlepiej skorzystać z usług sprawdzonego notariusza na warszawskiej Woli.

Scroll to Top