Alimenty u notariusza. Jaki koszt?

Kiedyś przyznawanie alimentów było domeną jedynie sądów. To one decydowały o tym, ile i kto ma płacić na dziecko. Teraz możliwe jest to właśnie podczas wizyty u notariusza. Dowiedz się, jak ustalić alimenty u notariusza i jaki jest ich koszt.

Co to są alimenty?

Według definicji prawnej alimenty są to regularne, obligatoryjne świadczenia najczęściej na rzecz członków rodziny, polegające na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Warto dodać, że w polskim prawie wszystkie dzieci są równe, więc nie ma możliwości zaniżenia alimentów dla dzieci ze związku spoza małżeństwa.

Wbrew pozorom alimentów nie musi płacić tylko ojciec. Jeśli ten nie jest w stanie ich uiszczać, to obowiązek przechodzi na krewnych w linii prostej bądź rodzeństwo.

Co wpływa na wysokość alimentów?

Nawet jeśli zdecydujesz się na podpisanie decyzji o alimentach u notariusza, możesz zapoznać się ze sposobem, jaki bierze pod uwagę sąd, określając ich wysokość. Należą do nich przede wszystkim potrzeby podstawowe, do których zalicza się:

– wyżywienie,

– leki,

– odzież,

– ewentualną rehabilitację.

Oprócz tego sąd bierze pod uwagę koszty potrzeb wyższych. Chodzi przede wszystkim o edukację, ale również o wyjazdy wakacyjne, organizację różnego rodzaju uroczystości dla dziecka czy potrzeby zbytkowne. Do nich zaliczamy chociażby edukacyjne wyjazdy zagraniczne czy kosztowne kursy językowe.

Co zawiera umowa o alimenty sporządzona u notariusza?

Ugoda alimentacyjna podpisywana u notariusza pomiędzy rodzicami dziecka zawiera przede wszystkim wysokość alimentów oraz termin, w którym mają być one wypłacane w cyklu miesięcznym. Dłużnik – najczęściej jest to ojciec – podpisując taki akt notarialny, poddaje się ewentualnej egzekucji należności. Jeśli matka posiada taki akt, wystarczy z nim iść do sądu i wszczynane jest postępowanie egzekucyjne bez procesu sądowego.

Kiedy warto podpisać ugodę alimentacyjną u notariusza?

Umowę o alimenty u notariusza warto podpisać, jeśli obie strony – czyli matka i ojciec wykazują się dobrą wolą i ich nadrzędnym celem jest dobro dziecka. Wiadomo, że procesy w Polsce trwają dosyć długo i trudno jest od razu otrzymać decyzję o wysokości alimentów. Aby tego uniknąć, można po prostu się porozumieć.

Ugoda alimentacyjna spisana u notariusza bez wątpliwości pokazuje, jakie obowiązki ciążą na obu stronach. Oprócz standardowych danych jak personalia, w umowie alimentacyjnej znajduje się również kwota miesięczna alimentów oraz forma ich dostarczenia do dziecka. Z reguły jest podany numer konta bankowego.

Ile kosztuje umowa alimentacyjna u notariusza?

W zależności od długości umowy, wysokości alimentów oraz szeregu innych czynników, do których należy również doliczyć taksę notarialną, cena podpisania takiej umowy może być różna u każdego notariusza. Zanim zdecydujesz się ją podpisać, zapytaj dokładnie, jaki będzie jej koszt i kto go pokrywa.

Scroll to Top