Notariusz Warszawa Ogrodowa pełni istotną rolę w obrocie prawnym, dlatego dla efektywnego i bezpiecznego wykonywania czynności notarialnych niezbędne jest zachowanie tajemnicy zawodowej. To fundamentalna zasada, która wpływa na zaufanie klientów do tej profesji. W tym wpisie omówimy szczegółowo, czym jest tajemnica notarialna, jakie przepisy ją regulują, jakie informacje objęte są tajemnicą notarialną i w jakich sytuacjach obowiązek ten może ulec złamaniu.
Czym jest tajemnica notarialna?
Tajemnica notarialna, dotycząca różnych czynności (chociażby ugoda alimentacyjna u notariusza) jest fundamentalnym obowiązkiem zawodowym rejenta, który polega na nieujawnianiu informacji, które zostały mu powierzone w związku z wykonywanymi czynnościami notarialnymi. Obowiązek ten regulowany jest w ustawie prawo o notariacie, według której tajemnica obejmuje nie tylko treść czynności, ale także fakt jej dokonania lub niedokonania, jak również informacje i związane z nimi wypowiedzi stron czynności, ich pełnomocników i świadków.
Podstawa prawna tajemnicy notarialnej
Podstawą prawną obowiązku zachowania tajemnicy przez rejenta jest wspomniana wcześniej ustawa Prawo o Notariacie. Zgodnie z art. 18 tej ustawy, notariusz jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy okoliczności sprawy, o której powziął wiadomość w wyniku wykonywania czynności notarialnych. Obowiązek ten nie ustaje nawet po odwołaniu notariusza. Kodeks Etyki Zawodu Notariusza także wymienia zachowanie tajemnicy zawodowej jako jedną z podstawowych zasad obowiązujących notariusza, obok uczciwości, rzetelności, niezależności i bezstronności.
Co musi powiedzieć notariusz? Wyjątki od tajemnicy notarialnej
Chociaż tajemnica notarialna jest zasadą nadrzędną w działalności notariusza, istnieją sytuacje, w których obowiązek ten może ulec złamaniu. Notariusz może być zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy, gdy składa zeznania jako świadek przed sądem, chyba że ujawnienie tajemnicy zagraża dobru państwa albo ważnemu interesowi prywatnemu. W takich sytuacjach, od obowiązku zachowania tajemnicy może zwolnić notariusza Minister Sprawiedliwości.
Ponadto notariusz nie może odmówić zeznań skarbowych, zasłaniając się tajemnicą zawodową. Podobnie, tajemnica zawodowa nie obejmuje informacji udostępnianych na podstawie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Tajemnica notarialna. Budowanie zaufania na lata!
Tajemnica notarialna to fundamentalny obowiązek zawodowy, który wpływa na zaufanie klientów do zawodu notariusza. Stanowi istotny element systemu ochrony praw i interesów stron czynności notarialnych. Pomimo że istnieją określone sytuacje, w których obowiązek ten może ulec złamaniu, to w praktyce notariusze traktują obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej z najwyższą starannością.