Ugoda alimentacyjna u notariusza to bardzo dobra alternatywa dla stresujących wizyt w sądzie – wbrew pozorom kwestia obowiązku alimentacyjnego wcale nie musi zostać zarządzona wyrokiem sądu. Kiedy warto skorzystać z tej możliwości? Co trzeba wiedzieć przed wyborem takiego rozwiązania? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!
Ugoda alimentacyjna u notariusza. Dlaczego warto skorzystać?
Rozwód jest oczywiście stresującym wydarzeniem zarówno dla małżeństwa, jak i dla dzieci, jednak tego typu sytuacje zdarzają się i będą się zdarzać. Wiele osób stara się zakończyć związek w jak najbardziej ugodowy, kompromisowy sposób, aby rozstanie rodziców miało jak najmniejszy efekt na życiu rodziny. Ugoda alimentacyjna u notariusza jest doskonałym przykładem takich działań – kiedy oboje rodziców zgadza się co do wysokości alimentów, nasza kancelaria notarialna w Warszawie może sporządzić odpowiedni akt notarialny. W kwestii legalności takiego rozwiązania, należy wspomnieć o tym, że Sąd Najwyższy uznał za dopuszczalne nadanie takiemu aktowi klauzuli wykonalności, m.in. w uchwale z dnia 4 grudnia 2013 roku (sygn. akt III CZP 85/13). Oprócz wysokości alimentów, należy także ustalić sposób oraz termin ich płatności. Warto jednak wiedzieć, że to nie rodzic jest stroną w dokumencie, a dziecko – matka lub ojciec są jedynie stronami reprezentującymi. Tak sporządzona umowa pozwala egzekwować prawa po obydwu stronach.
Na jakiej podstawie ustala się wysokość alimentów? Jaki ma to wpływ na koszty notarialne?
Zgodnie z artykułem 135. Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego:
- 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
- 2. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.
- 3. Na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają:
- świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego, o którym mowa w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2020 r. poz. 808 i 875), podlegające zwrotowi przez zobowiązanego do alimentacji;
- świadczenia, wydatki i inne środki finansowe związane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, o których mowa w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;
- świadczenie wychowawcze, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2019 r. poz. 2407);
- świadczenia rodzinne, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111);
- rodzicielskie świadczenie uzupełniające, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dz. U. poz. 303).
W przypadku ugody potwierdzanie możliwości finansowych prawdopodobnie nie będzie wymagane – tego typu dokumenty składa się w sądzie. Jeśli interesuje Cię kwestia kosztów alimentów u notariusza, to jest ona zależna od wysokości świadczeń alimentacyjnych, terminów płatności, a także okresu, przez który będą one płacone. Notariusz na Woli w Warszawie udostępnia na stronie kalkulator opłaty notarialnej, zawsze też możesz skontaktować się z nami telefonicznie, aby uzyskać szczegółowe informacje o wstępnej wycenie.
Dokumenty potrzebne do aktu notarialnego – co muszą przygotować obie strony?
Decydując się na sporządzenie ugody alimentacyjnej u notariusza, każda ze stron wiedzieć jakie dokumenty powinna przygotować oraz co powinno znaleźć się w akcie notarialnym, aby był on prawnie zobowiązujący. Po pierwsze – akt notarialny musi być sporządzony w języku polskim, a po drugie musi zawierać informacje takie jak:
- data oraz miejsce sporządzenia dokumentu,
- imię, nazwisko notariusza oraz adres siedziby kancelarii,
- imiona, nazwiska, imiona rodziców i miejsce zamieszkania osób, na których wniosek jest sporządzany akt,
- oświadczenia stron,
- stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany,
- podpisy zainteresowanych stron oraz notariusza.
Jeśli umowa alimentacyjna będzie dotyczyć dwójki dzieci, wysokość alimentów należy podać w kwocie osobnej – w innym przypadku w dokumencie będzie brakować precyzyjnie określonej kwoty opłaty. Warto pamiętać o tym, że aspekty takie jak wiek, stan zdrowia, etc., będą miały wpływ na ustalenia. Obie strony powinny też ustalić ewentualne możliwości zmian w kwocie oraz długość trwania umowy. Zapraszamy do naszej kancelarii notarialnej na Woli – część z naszych usług możliwa jest do załatwienia bez wcześniejszego umówienia wizyty. Są to czynności takie jak sporządzenie odpisów, wypisów, wyciągów lub kopii dokumentów. Spotkanie można umówić mailowo lub telefonicznie!