Co nowego w notariacie? Wzrost liczby kancelarii notarialnych i rosnąca liczba kobiet w notariacie.

Notariat w Polsce rozwija się dość dobrze, a płeć piękna jest coraz mocniej reprezentowana w tym zawodzie. W raporcie „Sprawozdanie i ocena stanu notariatu za rok 2022”, przygotowanym przez Krajową Radę Notarialną, zostały opublikowane dane dotyczące liczby notariuszy, ich lokalizacji oraz innych — istotnych informacji, dotyczących kancelarii w Polsce.

Rozwój notariatu w Polsce w 2022 roku

Raport „Sprawozdanie i ocena stanu notariatu” w 2022 roku pokazuje, że zawód rośnie w siłę. W ubiegłym roku w całej Polsce działało 3995 notariuszy prowadzących 3219 kancelarii. Liczba ta wzrosła o 3,64% w porównaniu z 2021 rokiem, kiedy to działało „tylko” 3106 kancelarii.

Jak czytamy w raporcie, najwięcej notariuszy prowadziło działalność na terenie izb: warszawskiej (17,70%), krakowskiej (11,95%) oraz gdańskiej (11,75%). Na kolejnych miejscach uplasowały się izby katowicka (9,88%) oraz wrocławska (9,75%). Co ciekawe, w wymienionych lokalizacjach kancelarie prowadziło 2410 notariuszy, co stanowi ponad 61% całkowitej liczby przedstawicieli tego zawodu w Polsce. Codziennie wykonywali między innymi takie czynności jak: alimenty u notariusza cena czy darowizna mieszkania jakie dokumenty.

Aplikacje notarialne i kobiety w notariacie

Jak w 2022 roku kształtowała się kwestia zatrudnienia w zawodzie rejenta? Z 3995 notariuszy, 2974 osoby (75,31%) odbyły aplikację notarialną, natomiast 834 notariuszy (21,12%) trafiło do zawodu bez odbycia aplikacji, ale po uprzednim okresie pracy w innych profesjach prawniczych — radcy prawnego bądź adwokata. Ponadto, w 2022 roku, do zawodu notariusza trafiły 4 osoby nominowane z uwagi na uzyskany tytuł naukowy.

Warto zwrócić uwagę na rosnącą rolę kobiet w notariacie. Zgodnie z danymi, które przytaczają autorzy raportu, kobiety stanowiły 62,34% ogólnej liczby notariuszy prowadzących kancelarie. Największy odsetek notariuszy kobiet prowadził kancelarię na terenie izb szczecińskiej (72,94%), łódzkiej (69,76%) oraz poznańskiej (66,77%). Natomiast najmniejszy odsetek notariuszy kobiet był zrzeszony w izbie krakowskiej (40,25%) oraz izbie lubelskiej (61,79%).

Formy prowadzenia kancelarii notarialnej w 2022 roku

Raport „Sprawozdanie i ocenie stanu notariatu za rok 2022” pokazuje, że liczba kancelarii notarialnych w Polsce rośnie. Wzrost może świadczyć o rosnącym zainteresowaniu zawodem notariusza oraz o zmieniających się strukturach demograficznych w sektorze prawniczym.

W 2022 roku polscy notariusze prowadzili:

  • 2570 kancelarii jednoosobowych
  • 579 kancelarii w formie spółek cywilnych
  • 70 kancelarii w formie spółek partnerskich

Wzrost liczby kancelarii notarialnych może również być wynikiem wzrostu zapotrzebowania na usługi notarialne w Polsce. W miarę jak rośnie gospodarka kraju, pojawia się więcej transakcji wymagających uwierzytelnienia przez rejenta. Ponadto rosnąca liczba przedsiębiorstw i inwestycji w kraju może wpłynąć na zwiększenie liczby klientów korzystających z usług notarialnych.

Warto również podkreślić wzrost liczby kobiet w notariacie. Jest on zgodny z ogólnym trendem, który obserwuje się także w innych zawodach prawniczych. Coraz więcej przedstawicielek płci pięknej zdobywa wykształcenie prawnicze i wchodzi w zawody prawnicze, w tym zawód notariusza.

Podkreślając te trendy, warto zauważyć, że rozwój notariatu w Polsce jest ważnym czynnikiem sprzyjającym prawnej stabilności i zaufaniu społeczeństwa do systemu prawnego. W miarę jak notariat będzie się rozwijać i ewoluować, będzie mógł nadal służyć społeczeństwu jako niezawisłe i profesjonalne źródło usług z zakresu prawa.

 

Scroll to Top