Czym jest sporządzanie aktów ustanowienia stowarzyszeń?
Sporządzanie aktów ustanowienia stowarzyszeń to jeden z ważnych etapów zakładania organizacji społecznej, której celem jest realizacja wspólnych zainteresowań, działań obywatelskich, kulturalnych, sportowych czy edukacyjnych. Akt założycielski stowarzyszenia dokumentuje wolę założycieli do wspólnego działania i stanowi podstawę do rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Choć w większości przypadków nie musi mieć formy aktu notarialnego, jego sporządzenie przy udziale notariusza gwarantuje zgodność z prawem i klarowność procedury.
Sporządzane akty ustanowienia stowarzyszeń
Stowarzyszenia zwykłe
Jest to najprostsza forma organizacji społecznej, która nie posiada osobowości prawnej. Akt założycielski powinien określać nazwę, cel, siedzibę oraz dane przedstawiciela. Nie wymaga rejestracji w KRS, a jedynie zgłoszenia do organu nadzorczego (najczęściej starosty).
Stowarzyszenia rejestrowe (zarejestrowane w KRS)
Posiadają osobowość prawną, dzięki czemu mogą zawierać umowy, zatrudniać pracowników czy nabywać majątek. Akt ustanowienia sporządzany jest na zebraniu założycielskim i musi zawierać m.in. uchwałę o powołaniu stowarzyszenia, przyjęciu statutu i wyborze zarządu.
Stowarzyszenia sportowe
Zakładane w celu wspierania aktywności fizycznej dzieci, młodzieży lub dorosłych. Akt założycielski powinien jasno określać cel sportowy organizacji, zasady działania oraz strukturę organów zarządzających. Często podlegają dodatkowemu nadzorowi ze strony związków sportowych.
Stowarzyszenia kulturalne i artystyczne
Stowarzyszenia kulturalne i artystyczne skupiają osoby działające w obszarze sztuki, muzyki, literatury lub dziedzictwa narodowego. Akt założycielski takiego stowarzyszenia zawiera elementy promujące działalność twórczą oraz współpracę z instytucjami kultury.
- Stowarzyszenia edukacyjne i naukoweIch celem jest wspieranie rozwoju wiedzy, edukacji i badań naukowych. W akcie ustanowienia określa się m.in. zasady organizacji szkoleń, wydawania publikacji czy prowadzenia współpracy akademickiej.
- Federacje stowarzyszeń
Powstają poprzez zrzeszenie istniejących już organizacji pozarządowych w celu wspólnego działania. Akt założycielski federacji powinien określać zasady członkostwa, reprezentacji oraz cele wspólne wszystkich zrzeszonych podmiotów.
Kancelaria Notarialna
Aneta Sitnicka
ul. Ogrodowa 49A lok. 1
00-873 Warszawa Wola
tel.: 22 612 30 95
fax: 22 612 38 25
tel. kom. 601 266 748
e-mail: sitnicka@notariusze.waw.pl
Kancelaria Notarialna w Warszawie – łatwy dojazd
Kancelaria Notarialna położona jest w Warszawie przy ulicy Ogrodowej numer 49A, na parterze budynku przystosowanego dla osób niepełnosprawnych. Dojazd do Kancelarii jest dogodny dla osób poruszających się komunikacją publiczną. Przy Kancelarii dostępne są miejsca parkingowe.
Ogrodowa to ulica biegnąca równolegle do Al. Solidarności i prostopadle do Al. Jana Pawła II. Numeracja Ogrodowej rozpoczyna się od Al. Jana Pawła II. Budynek, w którym mieści się Kancelaria Notarialna jest na wysokości ulicy Wroniej (przylega do budynku Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie).
Kancelaria Notarialna w formie spółki cywilnej dwóch notariuszy działa od 01 maja 2015 roku, wcześniej każda notariusz prowadziła indywidualną kancelarię notarialną (od 2009 roku).
Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.
Wiele czynności w Kancelarii dokonywanych jest na bieżąco (np. poświadczenia).